PRZEGLĄD PRASY. Komentarze po awansie Igi, Australia luzuje limity dla kibiców

Środowa noc była pełna emocji dla polskich kibiców, ale już poranek bardzo szczęśliwy. Iga Świątek po trudnym meczu odniosła zwycięstwo nad Kaią Kanepi i awansowała do półfinału Australian Open. – Tenisowy „mecz walki” z happy endem. Na tym poziomie trzeba też umieć wygrywać brzydko – napisał na Twitterze komentujący ten mecz Marek Furjan z Eurosportu. – Iga Swiatek w Paryzu 2020 wygrywala sprintem, w Melbourne 2022 biega maratony – (pisownia oryginalna) zauważył z kolei Bartosz Gębicz, tenisowy dziennikarz Przeglądu Sportowego. W dzisiejszym przeglądzie prasy ponadto o zmianie limitów obłożenia trybun na Australian Open oraz o przyznaniu tytułu Australijczyka Roku. Otrzymał go zwycięzca Złotego Szlema w tenisie na wózkach, Dylan Alcott.

AUSOPEN.COM/TWITTER.COM

Iga Świątek w po raz pierwszy w karierze zagra w półfinale Australian Open! Najlepsza polska tenisistka po ponad 3-godzinnym meczu pokonała jedną z rewelacji turnieju, Kaię Kanepi 4:6, 7:6, 6:3. Było to drugie z rzędu zwycięstwo Igi, w którym odwróciła losy rywalizacji po przegranym pierwszym secie. To ważne, ponieważ wcześniej taka sztuka nie udawała jej się zbyt często. Cały mecz może nie stał na najwyższym poziomie, tenisistki miały lepsze i gorsze momenty, ale ostatecznie maraton lepiej wytrzymała o 16 lat (!) młodsza Polka. Zdecydowanie najlepszą piłką meczu była ta ostatnia – wideo poniżej.

https://twitter.com/tennis_gifs/status/1486207656834576385?t=J2HMjaXgwJh9WW7kpWsixw&s=19

O sukcesie Polki od wczesnych godzin porannych piszą i mówią praktycznie wszystkie krajowe media. Na Twitterze również aż huczy od pomeczowych komentarzy. Poniżej kilka tweetów.

https://twitter.com/MarekFurjan/status/1486209372208390152?t=VL93Gc-hszO9WMi-CQSbuQ&s=19

https://twitter.com/BartekIgnacik/status/1486206787758010368?t=UFinocrlZkGvYfgGLhMzlw&s=19

https://twitter.com/BorekMati/status/1486213994751102979?t=2Ti0jlTRcq2JoMx7paVcHQ&s=19

HERALD SUN

Władze ds. stanu zdrowia w stanie Wiktoria dały zielone światło dla zwiększenia dostępności miejsc na trybunach Australian Open – donosi wydawany w Melbourne dziennik Herald Sun. Obecnie limit fanów wynosi 50 procent, ale już od czwartku powinien być zmieniony i wynosić 65 procent obłożenia. Dzięki temu więcej kibiców będzie mogło zobaczyć na żywo w akcji m.in. finałowy mecz tenisa na wózkach, w którym zagra kończący karierę reprezentant Australii, Dylan Alcott oraz półfinał debla z udziałem elektryzujących publikę Kyrgiosa i Kokkinakisa.

– Każdy kto jutro pojawi się na terenie Melbourne Park z przepustką będzie mógł dostać się na Rod Laver Arena. Chcemy żeby mecz Dylana był tym z największą frekwencją w historii tenisa na wózkach – powiedział na antenie Channel Nine dyrektor turnieju, Craig Tiley.

Chcemy żeby mecz Dylana był tym z największą frekwencją w historii tenisa na wózkach – Craig Tiley, dyrektor Australian Open. 

THE AGE

W Australii wybrano osobowość roku. Tytuł ten otrzymał wspomniany już Dylan Alcott. To paraolimpijski mistrz w tenisie na wózkach 2021 i zwycięzca wszystkich wielkoszlemowych turniejów w kalendarzu 2021. Tym samym zapisał się na kartach historii jako zdobywca Złotego Wielkiego Szlema.

Alcott tytuł otrzymał jednak nie tylko za osiągnięcia sportowe. Nie bez znaczenia było jego zaangażowanie we wsparcie i pomoc innym osobom niepełnosprawnym. Alcott mimo niepełnosprawności stanowi dla wielu inspirację, zarówno do ciężkiej pracy, jak i podejścia do życia.

Sam o sobie mówi, że jest „najszczęśliwszym człowiekiem w kraju”. Nie zawsze tak było. Najtrudniejszym okresem było dla niego dzieciństwo. Jego niepełnosprawność była wynikiem guza rdzenia kręgowego.

– Bardzo tego nienawidziłem. Nienawidziłem być inny i po prostu nie chciałem już tu być – cytuje słowa zawodnika The Age. Najwięcej w jego życiu zmienił sport. Najpierw postawił na koszykówkę, był reprezentantem Australii, z którą zdobył złoty medal igrzysk paraolimpijskich oraz triumfował w mistrzostwach świata. Później święcił sukcesy w tenisie na wózkach.

Do góry