Przegląd prasy. Patriotyczny obowiązek „wybuczenia” Djokovicia, Iga z sukcesami na korcie i poza

Wtorkowa informacja o tym, że niezaszczepiony przeciwko COVID-19 lider rankingu ATP, Novak Djoković został warunkowo dopuszczony do Australian Open, wywołała dyskusję i lawinę komentarzy na całym świecie. Serb otwarcie mówił o tym, że jest przeciwny obowiązkom szczepień przeciwko koronawirusowi, wiadomo było od dawna, że sam nie jest zaszczepiony, ale mimo wszystko w ramach „medycznego wyjątku” będzie mógł zagrać w Melbourne. Zdania na temat słuszności decyzji są podzielone, chociaż akurat w Australii społeczeństwo w większości wydaje się być zniesmaczone taką decyzją. O tym sporo pisze wydawany w Melbourne dziennik „Herald Sun”. Z australijskich mediów dowiadujemy się także o problemach zdrowotnych Nicka Kyrgiosa, który musiał wycofać się z turnieju Summer Set w Melbourne. W polskiej prasie – poza tematem Djokovicia oczywiście – można też przeczytać o udanym otwarciu sezonu w wykonaniu Igi Świątek oraz o tym, że Polka… zdała egzamin na prawo jazdy.

„HERALD SUN” / HERALDSUN.COM.AU

– Każdy, kto będzie brał udział w Australian Open ma patriotyczny obowiązek wybuczenia Djokovicia za cały jego pobyt. To nieprzyzwoita decyzja a organizatorzy powinni się wstydzić – tak sprawę umożliwienia gry w Australian Open 2022 niezaszczepionemu przeciwko COVID-19 Novakowi Djokoviciowi skomentowała dziennikarka sportowa z Australii, Samantha Lewis. To tylko jeden z wielu cytowanych tweetów, jakie znalazły się w obszernym artykule na łamach strony internetowej dziennika „Herald Sun”. Z tekstu dowiadujemy się, że nastroje społeczne wśród Australijczyków, zwłaszcza tych zamieszkujących stan Wiktoria (tam będzie rozgrywany Australian Open). To jednak nie może dziwić, ponieważ w związku z pandemią koronawirusa w Australii, a w szczególności w stanie Wiktoria, obostrzenia covidowe są bardzo rygorystyczne. I nie trwają tydzień czy dwa, tylko – z małymi przerwami – już prawie dwa lata! Frustracja mieszkańców jest w związku z tym bardzo duża.

Mocny, pokazujący skalę problemu i kontrowersji decyzji dotyczącej Djokovicia wpis na Twitterze zamieścił Daniel Cherny, dziennikarz sportowy. – Ludzie z bliskimi, którzy umierają i potrzebują pilnego leczenia, nie mogą dostać się do swoich stanów. Mówisz ludziom, że nie mogą iść do Coles [sieć supermarketów w Australii – red.] lub kawiarni bez szczepienia, ale jeśli jesteś numerem 1, to dostajesz przepustkę? Pieprzona hańba – czytamy na łamach „Herald Sun”.

Do całej sprawy odniósł się też krajowy związek Tennis Australia, który wydał specjalne oświadczenie. Można w nim przeczytać, że związek nie udzielił Djokoviciowi zgdody na grę bez szczepienia, a decyzja o „medycznym wyjątku” została podjęta po procesie wykonanym przez ekspertów medycznych. – Djoković złożył wniosek o zwolnienie, które zostało ostatecznie przyznane po rygorystycznym procesie niezależnych ekspertów medycznych – cytuje oświadczenie Tennis Australia dziennik „Herald Sun”.

„FOX SPORTS” / FOXSPORTS.COM.AU

– Nick Kyrgios późno wycofał się z turnieju poprzedzającego Australian Open, a powodem takiej decyzji był atak astmy. Testy wykluczyły COVID-19 – czytamy w artykule na łamach strony internetowej „Fox News” Australia. – Kyrgios był chory w weekend, ale miał zamiar pojawić się we wtorek na Rod Laver Arena w Melbourne podczas Melbourne Summer Set, ponieważ miał negatywny wynik testów na COVID-19 – czytamy dalej. – Bardzo mi przykro, że musiałem się wycofać z tego wydarzenia. Czuję się naprawdę wyczerpany. Tak jest od czterech dni. W tym czasie miałem wykonanych kilka testów na COVID-19, z których wszystkie dały wynik negatywny. Nie jestem gotowy na 100%, więc musiałem poświęcić ten tydzień, aby w przyszłym być gotowym na Sydney – cytuje słowa 26-latka z Canberry „Fox News”.

Przypomnijmy, od czasu wybuchu pandemii aktywność Kyrgiosa w tourze jest mocno ograniczona. Zawodnik w tym czasie rozegrał niewiele meczów, a ostatni raz na korcie w grze o punkty pojawił się pod koniec sierpnia na wielkoszlemowym US Open. We wtorek w Melbourne miał zanotować powrót po dłuższej przerwie.

„SUPER EXPRESS”

– Iga Świątek (21 l.) zaczęła sezon od zwycięstwa 6:3, 6:3 nad Australijką Darią Saville, a tuż po meczu pochwaliła się również sukcesem w roli początkującego kierowcy – tak rozpoczyna się artykuł „Iga ze zwycięstwem i prawem jazdy!” na łamach dzisiejszego „SE”. – Zdałam wreszcie egzamin na prawo jazdy – cytuje słowa Polki dziennik. – Myślę, że będę dobrym kierowcą. Za kółkiem czuję się pewnie i sprawia mi to przyjemność. Prawo jazdy było moim celem od dawna, ale przez pandemię i maturę dopiero teraz mogłam się za to solidnie wziąć – przypomina słowa Igi sprzed kilku tygodni „SE”. Jeśli chodzi o kwestie sportowe, to we wspomnianym meczu z Saville nasz najlepsza tenisistka pokazała się z dobrej strony. Zaprezentowała solidny tenis, który pod wodzą nowego trenera, Tomasza Wiktorowskiego powinien jeszcze się zmieniać. – Cały czas poznajemy się z Tomkiem i staram się wprowadzać do mojej gry nowe elementy, nad którymi ostatnio pracowaliśmy – zdradziła Świątek.

ATPCUP.COM

Reprezentacja Polski w świetnym stylu awansowała do półfinału turnieju ATP Cup, który jest rozgrywany w Sydney. Minionej nocy polskiego czasu biało-czerwoni rozbili Argentynę 3:0. Złożyły się na to zwycięstwa Kamila Majchrzaka nad Federico Delbonisem (6:3, 7:6), Huberta Hurkacza nad Diego Schwarzmanem (6:1, 6:4) i deblowego duetu Szymon Walkow/Jan Zieliński nad parą Maximo Gonzalez / Andres Molteni (7:6, 7:6).

Do góry